facebook

Wpływ zdrowego odżywiania na nasze życie

Jedzenie dostarcza organizmowi substancji odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju. Bardzo duży wpływ na jego działanie ma to, co spożywamy.

girl

Odpowiednia dieta w życiu człowieka ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Nieodpowiednie żywienie może być przyczyną wielu poważnych chorób takich jak: nowotwory, choroby układu krążenia, cukrzyca czy stany zapalne organizmu. Spożywanie korzystnych oraz eliminacja niekorzystnych składników pokarmowych, jest w stanie wyeliminować dużą ich część.

Dieta przez wiele osób jest błędnie rozumiana jako sposób na pozbycie się kilku kilogramów masy ciała. Tak naprawdę dietę należy rozumieć jak pewien system prawidłowych nawyków żywieniowych, które należy stosować codziennie przez całe życie. Takie podejście do żywienia pozwoli nam cieszyć się młodością, pięknym wyglądem oraz zdrowiem przez długie lata. Odpowiednie żywienie jest prostym oraz łatwo dostępnym sposobem zabezpieczenia się przed nękającymi nas w coraz częściej chorobami cywilizacyjnymi. Prewencja w postaci jedzenia będzie zawsze tańsza niż leczenie schorzeń wynikających z nieodpowiedniej diety czy stylu życia.

Innym ważnym czynnikiem mającym wpływ na nasze zdrowie jest odpowiednia ilość ruchu. Nie trzeba wyczynowo uprawiać sportu, aby pomóc swojemu zdrowiu; wystarczy codziennie 30 minut spaceru. Coraz więcej na naszych ulicach można spotkać ludzi biegających o różnej porze dnia; tego typu umiarkowany wysiłek dobrze wpływa na nasz układ krążenia, układ odpornościowy oraz kostny.

Istnieje bardzo duża różnica pomiędzy sposobem żywienia cywilizacji wschodu oraz zachodu. W krajach wysoko rozwiniętych („zachodnich”, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych) z roku na rok zwiększa się ilość chorób cywilizacyjnych, do których należą: choroby serca, nowotwory, cukrzyca, nadwaga. W Stanach Zjednoczonych największym zabójcą są choroby układu krążenia (prawie 600 tysięcy przypadków w 2010 roku), szybko „doganiają” je zachorowania na nowotwory (ponad 570 tysięcy przypadków w 2010 roku). Amerykanie przodują też wśród krajów zachodnich jeśli chodzi o nadwagę. Problem otyłości występuje nawet już u nastolatków. Za efekt ten w bardzo dużej mierze odpowiedzialna jest zmiana sposobów żywienia, jaka nastąpiła w tych krajach po drugiej wojnie światowej. Przejście od pokarmów surowych oraz kuchni domowej do szybkiego jedzenia na mieście oraz mocno przetworzonej żywności.

W krajach Azji Wschodniej oraz Indiach zachorowalność na choroby układu krążenia oraz nowotwory jest dużo mniejsza. Mniejszy jest też odsetek osób z nadwagą oraz otyłością. Jest to związane z tradycyjnym żywieniem opartym na dużej ilości surowych warzyw, owoców, ryb morskich oraz przypraw. Podstawą diety w dużej mierze jest również brązowy oraz czarny ryż, który jest bardziej odżywczy niż biały oraz bataty. Niestety rozwój cywilizacyjny w Indiach, Chinach oraz przede wszystkim Japonii, powoduje przejęcie przez te kraje zachodniego stylu życia, co wiąże się też z naśladowaniem nawyków żywieniowych tych krajów. Dlatego coraz więcej ludzi Azji wschodniej oraz południowo-wschodniej cierpi na choroby układu krążenia, nowotwory oraz cukrzycę. W Chinach wzrost zachorowalności na nowotwory jest też związany z zanieczyszczeniem środowiska.

Najbardziej znane nawyki żywieniowe oparte o duże ilości surowych warzyw i owoców, które pomagają nam w zachowaniu zdrowia przez długie lata to dieta z rejonu Morza Śródziemnego, dieta wschodnio-azjatycka zwłaszcza z rejonów wyspy Okinawa, oraz dieta z Indii.

Dieta to odpowiedni sposób żywienia dostarczający organizmowi substancji odżywczych oraz fitozwiązków, a nie sposób na utratę kilku kilogramów wagi.