mobi facebook

Domowa spiżarnia cz. 1

Gdzie urządzić spiżarnię

homelarder01

Warto mieć zrobiony w domu większy zapas wody oraz jedzenia "na wypadek". "Na wypadek" - to wszelka sytuacja kryzysowa w naszej bliższej lub dalszej okolicy. Jedną z takich prozaicznych spraw jest utrata pracy i w tej sytuacji taki zapas się przyda. Natomiast na drugim końcu jest ekstremum w postaci wojny. Inna taka pośrednia sytuacja kryzysowa to powódź na terenie, gdzie żyjemy.

Zrobienie zapasu wody i żywności będzie różne w zależności od naszych warunków mieszkaniowych oraz od ilości członków rodziny. Łatwiej jest zrobić zapas żywności w domu z małą ilością jej członków niż w małym mieszkaniu z jej dużą. Najlepiej jest mieć zapas żywności przynajmniej na jeden miesiąc. Nie mówiąc o tym, że Profesor Zdrowie wypracował taki schemat działania, że przez 2-3 dni robi zakupy w sklepach wielkopowierzchniowych na większą część miesiąca i ma spokój przez resztę czasu. Taki system pozwoli lepiej zagospodarować czasem, który można przeznaczyć na coś innego.

Jako społeczeństwo jesteśmy uzależnieni od dużej ilości dostaw wody do naszych mieszkań. Bez niej nie będziemy mieli co pić, w czym ugotować żywność umyć się (...), a nawet spłukać nieczystości w toalecie

Woda to podstawa

Woda jest podstawą naszej egzystencji. Bez niej nie jesteśmy w stanie przeżyć więcej niż kilka dni. Człowiek dziennie średnio zużywa nawet około 150 l, z czego pijąc i przyjmując w pokarmach nie jest to więcej niż 3-5 l. Reszta wody jest przeznaczona na cele gospodarcze oraz sanitarne. Przy absolutnym minimum, w sytuacjach kryzysowych, jedna osoba potrzebuje około 10-15 l wody dziennie na własne potrzeby.

Domowe zapasy wody

Woda do celów spożywczych

W pierwszej kolejności należy zapewnić wodę do picia jak i do przygotowywania posiłków. Najlepszym sposobem są butelki PET. Mają różnego rodzaju pojemność od 500 ml do 5 l. Woda w nich również może być różnej jakości jeśli chodzi o związki mineralne: od niskiej do wysokiej mineralizacji. Takie 5 l butelki można bez problemu przechowywać w piwnicy przez dłuższy czas, nie martwiąc się o pogorszenie jakości wody. Gdy znajdziemy już odpowiednie miejsce na butelki, to po ułożeniu np. warstwy 4 butelki na 4 butelki, można na nią położyć kawałek płyty drewnianej, otrzymując platformę na kolejną warstwę. Innym sposobem, jeśli chodzi o butelki pet, jest zgromadzenie 1,5-2 l butelek z woda mineralną (jest lepsza od kranowej jeśli chodzi o mineralizację) i zgromadzeniu ich w jakimś miejscu w domu lub mieszkaniu Najlepiej w ilości 1l wody na mieszkańca na 30 dni.

Innym sposobem pozyskania wody pitnej w sytuacji kryzysowej jest akwarium. W zależności od pojemności można zgromadzić w mieszkaniu w taki sposób nawet do 150 l wody.

Woda do celów gospodarczych

balia

Bardzo dobrym źródle w bloku wody do celów gospodarczych jest wanna, gdyż z jej pomocą da się zgromadzić około 300 l wody. Problem z wanną jest taki, żeby ją napełnić i trzymać wodę należy być poinformowanym o możliwości braku wody z godzinę przed, aby móc ją napełnić. Jeśli ktoś natomiast mieszka w domu i ma basen ogrodowy, to spodziewając się kryzysowej sytuacji może go napełnić. W ten sposób można mieć nawet 3000 l wody do celów gospodarczych, a po uzdatnieniu do celów spożywczych. Innym sposobem zdobycia wody do celów gospodarczych jest np. pobliska fontanna lub staw. Jeśli ktoś mieszka w domu to do celów gospodarczych lub sanitarnych może pozyskiwać deszczówkę.

Woda do celów sanitarnych

Do celów sanitarnych celów świetnie nada się tzw. "szara woda" - czyli woda, raz użyta do celów gospodarczych czyli prania, mycia naczyń, mycia się. Innym sposobem do uzyskania wody do celów raczej sanitarnych ze względu na zanieczyszczenia jest pozyskiwanie z rzeki, która płynie przez centrum miasta lub w okolicy miejscowości. Innym sposobem na uzyskanie takiej wody jest staw z pobliskiego parku, a w zupełnie kryzysowej sytuacji woda z jakiegoś rowu melioracyjnego, ale to już w ostateczności.

Zaimprowizowane metody pozyskiwania wody

Gdy woda w wodociągach stanie, będzie trzeba ją pozyskiwać w inny sposób. Aby pozyskać wodę i móc ja przenieść, należy ją do czegoś zebrać. Mogą służyć do tego różnego rodzaje, beczki wiadra, duże butelki lub małe.

Deszczówka

Gdy ktoś ma dom z ogródkiem to w nim może postawić beczkę na zbieranie wody, a następnie wiadrem wybierać z niej wodę. W bloku natomiast mała beczkę na 40-60 l można ustawić na balkonie i za pomocą folii plastikowej rozpiętej na plastikowym lub metalowym stelażu można ustawić spływ wody zza balustrady do beczki. Nie mając w domu beczki, można użyć jakiś worek foliowy i rozpiąć go, aby miał otwartą powierzchnię jak najbliżej balustrady, aby woda mogła się w nim zbierać pośrodku. Mając ogród, można na jakimś stelażu rozpiąć dwa włożone w siebie worki na śmieci 60 lub 120 l, które świetnie nadają się na zbieranie deszczówki.

Cieki wodne

potok

W każdym większym lub mniejszym mieście jest większa lub mniejsza rzeka, a i jakieś miejsca się znajdą, nawet takie z wodą głębinową. Jeśli chodzi o duże miasta do celów spożywczo-gospodarczych lepiej czerpać wodę ze strumieni lub małych rzeczek, gdyż będzie ona czystsza niż w głównej rzece płynącej przez miasto. W miastach istnieje system kanalizacji odprowadzający ścieki do oczyszczalni. Na wsi lub w małych miejscowościach wody powierzchniowe mogą być zanieczyszczone przez ścieki z szamb, lub przez nawozy spłukiwane z pola uprawnego. Dlatego, warto mieć na podwórku studnię lub czerpać wodę bezpośrednio u źródła strumienia głębinowego.

Fontanny i stawy

W przypadku miast łatwiej, a czasami bliżej niż do rzeczki lub rzeki mamy do fontanny lub sztucznego stawu z którego będzie można pozyskać wodę. Woda z fontanny powinna być czyściejsza niż ze stawu, gdyż staw, albo ma wodę stojącą, albo przepompowywaną tą samą, dlatego po pobraniu jej należy się przyjrzeć i zastanowić się czy prócz celów sanitarnych woda nadaje się do celów gospodarczych. Fontanny natomiast często maja wodę bieżąca, która nie jest w obiegu zamkniętym. Taki dostęp do wody będą raczej mieć mieszkańcy centralnych części miast niż peryferiów.

Ps.

Jeśli ktoś ma taka sytuację, że posiada wąż i ma pompę może wodę z pobliskiego cieku wodnego lub stawu przepompować do beczki lub basenu w ogrodzie.

Uzdatnianie wody

Woda w naszym otoczeniu w większości nie nadaje się do picia bez oczyszczenia. Zawiera ona zanieczyszczenia fizyczne, chemiczne oraz biologiczne. Uzdatnianie ma na celu działanie umożliwiające spożycie wody. W zależności od tego w jaki sposób będzie ona zanieczyszczona, jej uzdatnianie przybierze różne sposoby.

Filtrowanie wody

Jedną z najszybszych metod oczyszczania wody jest jej filtrowanie. Po przepuszczeniu jej przez filtr można pozbyć się większości zanieczyszczeń mechanicznych. Dobre filtry są w stanie oczyścić wodę nie tylko z nich, ale też z chemicznych i biologicznych. W tym celu wodę można przepuścić przez dwa lub trzy różnego rodzaju filtry. Najprostszą metodą wstępnego filtrowania wody jest wykorzystanie dużego lejka i waty bawełnianej. Po takim oczyszczeniu wody można ją przepuścić przez filtr ceramiczny, czy membranowy w celu pozbycia się bardzo małych zanieczyszczeń mechanicznych jak i zanieczyszczenia biologicznego. Filtry takie nie usuwają zanieczyszczenia chemicznego.

Gotowanie wody

Gdy mamy już klarowną wodę, do zabicia większości drobnoustrojów wystarczy już 65 oC. Doprowadzenie wody do wrzenia i gotowanie zabija żywe bakterie. Jednak mogą przetrwać przetrwalniki bakterii beztlenowych. Do ich zabicia należy użyć temperatury około 120 oC., do takiego celu najlepiej nada się szybkowar. Można w nim nie tylko zagotować wodę, ale również ugotować danie. Gotowanie jest jednym z najłatwiejszych sposobów na jej uzdatnianie (pozbycie się zanieczyszczenia mikrobiologicznego w postaci bakterii i wirusów).

Węgiel aktywny

Do oczyszczania wody powszechnie stosuje się filtry zawierające węgiel aktywny. Cechą tego węgla jest duże rozdrobnienie, co daję dużą powierzchnię chłonną. W procesie adsorpcji z wody na powierzchni węgla może się osadzić dużo zanieczyszczeń. Plusem węgla aktywnego jest zdolność usuwania z wody zanieczyszczeń chemicznych. Filtry na bazie węgla aktywnego często wykorzystuje się w powszechnych filtrach do oczyszczania wody, które można kupić w większości sklepów w postaci dzbanka z filtrem.

Dezynfekcja chemiczna i fizyczna

Do dezynfekcji wody w warunkach polowych można wykorzystać tabletki z aktywnym chlorem. Wykazują one bardzo silne działanie bakteriobójcze przy niskim stężeniu związku w wodzie. Jedna tabletka starczy na oczyszczenie 1 l wody. Tabletkę tę można stosować tylko po wstępnym oczyszczeniu wody z mechanicznego zanieczyszczenia.

jodyna

Do dezynfekcji wody można wykorzystać także powszechne związki chemiczne na bazie aktywnego chloru. Są to związki służące jako wybielacze tkanin jak i do czyszczenia urządzeń sanitarnych. Metodę tę można zastosować w absolutnej konieczności. Przeważnie wybielacze zawierają 5% podchlorynu sodu (chloran II sodu). Na każdy litr wody należy dodać 1 ml wybielacza. Po tym procesie należałoby oczyścić wodę węglem aktywnym.

Mimo, że jodyna jest środkiem dezynfekcji skóry wokół rany, to można ją wykorzystać do dezynfekcji wody. Należy dodać 3-5 kropli do 1 litra wody i odstawić na 30 minut. Nieprzyjemny smak można usunąć dając witaminę C. Jodyna nie jest w stanie zabić niektórych pierwotniaków.

Prosta i popularną dezynfekcją fizyczną jest naświetlanie promieniami UV. Światło to uszkadza DNA, co powoduje śmierć bakterii, pierwotniaków i wirusów. Mając lampę UV, 1l wody można wysterylizować w ten sposób w ciągu pięciu minut, obracając co minutę butelkę.

Do wyżej wymienionych metod dezynfekcji woda musi być oczyszczona z większych fizycznych zanieczyszczeń, czyli woda musi być klarowna, a nie mętna.

Wzbogacanie wody witaminą C ma pozytywny aspekt zdrowotny, dlatego dobre jest to praktykować w ciężkich czasach, jak i na co dzień.

Napój nawadniający

Nawadnianie jest szczególnie ważne w przypadku osób odwodnionych, które nie przyjmowały wody przez dłuższy czas, mają biegunkę lub wymioty. W tym celu można sporządzić płyn nawadniający.

Na 750 ml wody dodać sok z jednej cytryny, 2 g soli kuchennej, 2 g chlorku potasu, opcjonalnie pół tabletki zawierającej wapń z magnezem, oraz 2-3 łyżeczki miodu, ewentualnie 10 g glukozy.

Literatura

1. Krzysztof Lis, Artur Kwiatkowski, Domowy Survival, Wydawnictwo Flow Book, 2017
2. Własne przemyślenia

Źródła internetowe

1. http://bonavita.pl/jak-zrobic-domowy-napoj-izotoniczny-niezawodny-przepis

Zdjęcia

1. http://cdn.goodshomedesign.com/wp-content/uploads/2013/01/Neptune-Grand-Larder-Unit-3.jpg
2. https://media1.britannica.com/eb-media/31/150831-004-B04F75FE.jpg
3. https://www.jula.pl/globalassets/catalog/productimages/799030.jpg
4. http://freebigpictures.com/wp-content/uploads/2009/09/mountain-river-646x433.jpg
5. https://i.pinimg.com/originals/30/0a/82/300a829e85fb6713fe226eb0edd84bed.jpg