mobi facebook

Przydatny sprzęt w kuchnii

Kuchnia jest miejscem przygotowywania posiłków oraz przechowywania składników służących do robienia potraw. Zmywa się w niej także naczynia po przygotowywanych i zjadanych potrawach. Kuchnia powinna być osobnym pomieszczeniem, ze względu na panującą tam dużą wilgotność, obecność tłuszczu oraz resztek jedzenia. Niestety coraz częściej w mieszkaniach znajdują się aneksy kuchenne. W typowo urządzonej kuchni znaleźć można następujący sprzęt: kuchenka z piekarnikiem (lub kuchenka osobno od piekarnika), zlewozmywak, lodówka, często zmywarka do naczyń. W artykule będziemy się zajmować drobnym sprzętem AGD.

Przydatny sprzęt AGD w kuchni

Czajnik elektryczny

Czajnik elektryczny jest świetną metodą na szybkie podgrzewanie wody. Ze względu na dużą moc 2000-2400 W podgrzewa się ona znacznie szybciej do stanu wrzenia niż na kuchence gazowej. Ze względu na duży pobór energii, należy gotować tylko niezbędną ilość wody, a nie cały czajnik 1,7l.

Blender

Elektryczne urządzenie kuchenne służące do miksowania lub mieszania pokarmów. Występuje on w dwóch rodzajach: ręcznym lub kielichowym. Najczęściej używane jest do przyrządzania koktajli owocowych, warzywnych, zup kremów, past do smarowania chleba. Łatwiejszy w użyciu jest blender ręczny i jest z nim potem mniej kłopotów w kwestii czyszczenia.

Wyciskarka do warzyw i owoców

Wyciskarka do soków działa na takiej samej zasadzie jak maszynka do mielenia mięsa. Wałek ślimakowy bardzo dokładnie miażdży tkanki roślinne, przemieszczając je do przodu, co powoduje dokładne wyciśnięcie soku przez sitko. Jednocześnie resztki po wytłoczeniu są mocno suche, co świadczy o dużej efektywności urządzenia. Z racji wolnoobrotowego mechanizmu (około 100 obr./min.) sok nie jest napowietrzony, a przez to dłużej zachowuje wartości zdrowotne. Dzięki użyciu wyciskarki można uzyskiwać sok z wszelkich rodzajów roślin: miękkich owoców (cytrusów, jagód, truskawek, jabłko), twardych warzyw (marchewka, burak, kalarepa, rzepa), zielonych ich części (trawa pszeniczna, szczaw, natka pietruszki, kapusta), ziół, a nawet z ziaren. Wyciskarki do soków charakteryzują się pionowo, bądź też poziomo ustawionym ślimakiem; dzielą się także na jedno- oraz dwuślimakowe.

Mikrofalówka

Mikrofalówka służy do podgrzewania jedzenia przy pomocy mikrofal. Powodują one drgania cząsteczek wody co sprawia ich nagrzewanie i oddawanie ciepła pokarmom. Mikrofale docierają na głębokość 5-6 cm podgrzewanego jedzenia. Wbrew powszechnej opinii nie powoduje ona znacznych strat w wartości przygotowywanych potraw.

W mikrofalówce warto rozmrażać mięso, gdyż nie dopuszcza to do rozwoju mikroorganizmów. W kuchence mikrofalowej najpierw rozmraża i podgrzewa się powierzchnia, a następnie głębsze struktury mięsa. Taka obróbka jest zalecana przez naukowców z zakresu mikrobiologii.

Robot kuchenny

Robot kuchenny, wieloczynnościowe urządzenie kuchenne – urządzenie, najczęściej elektryczne, służące do wykonywania wielu czynności związanych z przygotowaniem posiłków. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wymiennych narzędzi, pojemników itp. Najczęściej możliwe jest wykonywanie takich czynności jak siekanie, mieszanie, ucieranie, wyrabianie ciast oraz rozdrabnianie warzyw.

Waga elektroniczna

Waga w kuchni przyda się do precyzyjnego odważania lub odmierzania produktów stałych i płynnych. Najlepsze są wagi z wyświetlaczem elektronicznym o płaskiej budowie z dużą powierzchnią do ważenia.

Rozdrabniacz uniwersalny

Rozdrabniacz uniwersalny służy do rozdrabniania produktów spożywczych przy pomocy dwóch lub czterech ostrzy znajdujących się w misce. Na miskę zakłada się silnik wprawiający w ruch ostrza. Zmieniając końcówkę, może on posłużyć do ubijania lub mieszania.

Młynek do kawy

Mechaniczne urządzenie AGD służące do mielenia (rozdrabniania) suchych produktów spożywczych. Podobnie jak moździerz może służyć do rozdrabniania i mieszania przypraw. Można w nim również rozdrabniać siemię lniane

Suszarka do warzyw, owoców i grzybów

Jest to urządzenie do suszenia żywności o średnicy około 30 cm zawierające na spodzie element grzewczy oraz 3 do 5 sit na których rozkłada się produkty żywnościowe. Najlepsze są takie suszarki, które mają regulowany zakres temperatury. Od 40 do 75 oC.

Krajalnica

Urządzenie służące do krojenia produktów spożywczych (chleba, wędlin). Narzędziem tnącym jest ostra, wolnoobrotowa tarcza. Krajalnica posiada prowadnicę umożliwiającą krojenie plastrów równej grubości. Większość krajalnic ma regulowaną grubość cięcia ustawianą pokrętłem. Uruchamiana jest zazwyczaj, dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkownika, dwoma lub więcej przyciskami umiejscowionymi tak, by utrudnić ich naciśnięcie przez dzieci, co ma zapobiec ich okaleczeniu.

Thermomix

Thermomix jest wielofunkcyjnym urządzeniem firmy Worwerk. To innowacyjne urządzenie korzysta z najnowocześniejszej technologii umożliwiającej łączenie 12 urządzeń z funkcjami, które obejmują: ważenie, miksowanie, siekanie, mielenie, wyrabianie ciasta, blendowanie, gotowanie na parze, ubijanie, precyzyjne podgrzewanie, mieszanie i emulgowanie.

Duża zamrażarka

Duża zamrażarka może się przydać do przechowywania zapasów żywności. Trzymanie jej w temperaturze minus 20 oC znacznie wydłuża przydatność jedzenia do spożycia. Minusem takiej zamrażarki jest to, że w przypadku braku prądu cały zapas żywności się zepsuje.

Moździerz

Naczynie z tłuczkiem do ręcznego rozdrabniania i ucierania rozmaitych substancji. Różne typy moździerzy mają różne zastosowania, m.in. w pracowniach i laboratoriach oraz w kuchni. Moździerz kuchenny jest przeważnie zrobiony z kamienia. W kuchni można go wykorzystać do rozcierania na drobny proszek bez grudek przypraw. Do wyżej wymienionego celu lepiej wykorzystać moździerz płaski i szeroki niż wąski i wysoki.Literatura

1. własne przemyślenia

Źródła internetowe

1. ogólnodostępne informacje

Zdjęcia

1. http://celebrityhomeware.com/wp-content/uploads/2015/06/Sori-Yanagi-Stainless-Steel-Kettle.jpg

2. https://www.thoughtco.com/thmb/a7ALQvV7gTLhI61nofst7Mzz7mc=/768x0/filters:no_upscale():max_bytes(150000):strip_icc()/preparing-basil-pesto-with-mortar-559555801-56fbac9a5f9b582986868f47.jpg