mobi facebook

Chłodnik litewski

4 porcje

Składniki:

Chłodnik litewski - 1 pęczek botwinki
- 1 burak (350 g)
- 200 g ogórka kiszonego
- 250 ml jogurtu lub kefiru
- 200 ml śmietany 12%
- 2 ząbki czosnku
- 1 pęczek rzodkiewki
- 1 pęczek koperku
- 1 pęczek szczypiorku
- 1 l wody
- 4 jajka na twardo
- pół cytryny
- 10 ml octu winnego
- 40 ml oleju rzepakowego
- sól
- pieprz

Sposób wykonania

Od pęczka botwinki oderwać buraki, umyć je i obrać. To samo zrobić z burakami, które po obraniu pokroić na pół, a następnie na plasterki. Botwinkę - liście i łodygi posiekać na małe kawałki. Całość przenieść do garnka i zalać tak, aby całość była przykryta wodą, a następnie gotować. Pod koniec gotowania wycisnąć cytrynę oraz dodać octu winnego w celu zakwaszenia barszczu. Ugotowaną botwinkę następnie ostudzić.

W czasie studzenia barszczu pokroić na plastry ogórki kiszone, obrać 2 ząbki czosnku; całość wrzucić do miksera. Dolać do nich 0,5 l chłodnego wywaru z botwinki oraz jogurtu/kefiru oraz śmietany. Na koniec do miksera dodać ocet winny, sól ziołową oraz pieprz. Miksować całość na jednolitą płynną masę. Zmiksowany chłodnik przenieść do naczynia i odstawić do lodówki, aby się ochłodził. W tym czasie koperek oraz szczypiorek drobno siekać. Od rzodkiewek oderwać liście oraz odkroić ogonki. Umyć je, a następnie pokroić na pół oraz w cienkie plastry.

Na koniec gotować osobnym garnku jajka na twardo.

Do barszczówek na dno dać pokrojoną rzodkiewkę oraz połówkę jajka pokrojoną na ćwiartki. Wlać do nich około 300 ml chłodnika, a na wierzch dodać trochę koperku oraz szczypiorku.


Zdjęcia

1. http://static.zmiksowani.pl/image/photo/2012/05/29/125078_580.jpg