facebook

Wpływ mocnych alkoholi na choroby układu krążenia

alkohol

Picie alkoholu w małych ilościach może mieć pozytywne działanie na nasz układ krążenia, zmniejszając umieralność z powodu chorób serca nawet o 30-40 %. Przewlekłe spożywanie dużej ilości alkoholu niestety już negatywnie odbija się na układzie krążenia.

Spożywanie alkoholu powoduje powstanie kardiomiopatii (kardiomiopatia - choroba mięśnia sercowego prowadząca do nieprawidłowego działania serca). W początkowym stadium kardiomiopatii alkoholowej występuje przerost mięśnia, następnie zwiększenie wymiarów lewej komory oraz niewydolność skurczowa obu komór. Z czasem zmniejsza się siła skurczu mięśnia sercowego. W zaawansowanej niewydolności serca bardzo często występuje arytmia mięśnia sercowego. Może to powodować wystąpieniem nagłego zgonu sercowego.

Spożywanie nadmiernej ilości silnych alkoholi wpływa niekorzystnie na ciśnienie krwi, powodując jego zwiększenie. Zwiększenie ciśnienia krwi tętniczej sprzyja uszkodzeniom naczyń krwionośnych. Uszkodzenia te są wypełniane cząsteczkami "cholesterolu" co powoduje rozwój miażdżycy. Wzrost ciśnienia tętniczego jest wprost proporcjonalny do ilości pitego alkoholu; do pewnego momentu(300 g alkoholu tygodniowo) wzrost ten jest już niezauważalny.