Skład ciała
Kobieta oraz mężczyzna różnią się w budowie oraz składzie ciała. Mężczyźni "zawierają" więcej tkanki mięśniowej (przez to białka), a kobiety - więcej tkanki tłuszczowej ze względu na zdolność rodzenia dzieci.
Skład naszego ciała jest uzależniony przede wszystkim od takich czynników jak płeć, wiek oraz aktywność fizyczna. Głównym jego budulcem jest woda, a pozostałymi - białko, tłuszcze, składniki mineralne, witaminy oraz węglowodany. Ze względu na różne proporcje składników ciała kobiety a mężczyzny, różne między nimi jest zapotrzebowanie na energię. Mężczyźni średnio potrzebują około jednej szóstej więcej energii niż kobiety. Jest to związane z większa ilością masy białkowej w mięśniach szkieletowych.
Głównym składnikiem naszego organizmu jest woda stanowiąca ok. 60% całkowitej jego masy. Pełni ona rolę środowiska reakcyjnego dla procesów metabolicznych zachodzących w komórkach.
Białko u kobiety stanowi około 10% masy ciała, natomiast u mężczyzny około 17%. Zawartość białka jest ściśle związana ze stopniem umięśnienia mężczyzny. Im jest on bardziej umięśniony tym jego ilość w ciele jest większa.
Zawartość tkanki tłuszczowej u kobiet jest o około jedną trzecią większa niż u mężczyzn i wynosi około 25%, jest to związane z przystosowaniem kobiet do noszenia ciąży oraz karmienia dzieci piersią. Mowa w tym przypadku jest o osobach o prawidłowej budowie ciała nie cierpiących na nadwagę oraz otyłość. Z wiekiem ilość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie ulega zwiększeniu.
Zawartość witaminy oraz składników mineralnych u kobiet oraz mężczyzn stanowi około 6-7%. Najmniejszą grupę jeśli chodzi o składniki pokarmowe stanowią węglowodany proste około 1% całości masy ciała.