facebook

Skład ciała

Kobieta oraz mężczyzna różnią się w budowie oraz składzie ciała. Mężczyźni "zawierają" więcej tkanki mięśniowej (przez to białka), a kobiety - więcej tkanki tłuszczowej ze względu na zdolność rodzenia dzieci.

Człowiek

Skład naszego ciała jest uzależniony przede wszystkim od takich czynników jak płeć, wiek oraz aktywność fizyczna. Głównym jego budulcem jest woda, a pozostałymi - białko, tłuszcze, składniki mineralne, witaminy oraz węglowodany. Ze względu na różne proporcje składników ciała kobiety a mężczyzny, różne między nimi jest zapotrzebowanie na energię. Mężczyźni średnio potrzebują około jednej szóstej więcej energii niż kobiety. Jest to związane z większa ilością masy białkowej w mięśniach szkieletowych.

Głównym składnikiem naszego organizmu jest woda stanowiąca ok. 60% całkowitej jego masy. Pełni ona rolę środowiska reakcyjnego dla procesów metabolicznych zachodzących w komórkach.

Białko u kobiety stanowi około 10% masy ciała, natomiast u mężczyzny około 17%. Zawartość białka jest ściśle związana ze stopniem umięśnienia mężczyzny. Im jest on bardziej umięśniony tym jego ilość w ciele jest większa.

Zawartość tkanki tłuszczowej u kobiet jest o około jedną trzecią większa niż u mężczyzn i wynosi około 25%, jest to związane z przystosowaniem kobiet do noszenia ciąży oraz karmienia dzieci piersią. Mowa w tym przypadku jest o osobach o prawidłowej budowie ciała nie cierpiących na nadwagę oraz otyłość. Z wiekiem ilość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie ulega zwiększeniu.

Zawartość witaminy oraz składników mineralnych u kobiet oraz mężczyzn stanowi około 6-7%. Najmniejszą grupę jeśli chodzi o składniki pokarmowe stanowią węglowodany proste około 1% całości masy ciała.